Serwis ZABYTEK.PL w nowoczesny sposób udostępnia informacje o polskich zabytkach wraz z ich opisami, towarzyszącymi zdjęciami, atrakcyjnymi zasobami cyfrowymi (np. modelami 3D obiektów, chmurami punktów) oraz lokalizacją obiektów.
Zasoby portalu liczą ponad 24 000 obiektów. Funkcjonalna wyszukiwarka umożliwia precyzyjne przeglądanie zasobów:
- grupując je w kategoriach tematycznych (np. wyszukanie Pomników Historii, stanowisk archeologicznych, zabytków z Listy światowego dziedzictwa UNESCO itp.), które mają też specjalne oznaczenia,
- wyszukując według funkcji (np. kościoły, kamienice, zamki, grodziska, kurhany itp.),
- wyszukując według nazw własnych (np. wezwania kościoła lub nazwy własnej obiektu) lub według przynależności administracyjnej (np. zabytki z Zielonej Góry),
- zawężając wyszukiwanie do wybranych przedziałów czasowych korzystając z osi czasu.
Portal ZABYTEK.PL zintegrowany jest z portalem mapowym administrowanym przez Instytut. Każda informacja o lokalizacji obiektu oraz podstawowych cechach zabytku została umieszczona na podstawie szczegółowych informacji zawartych w bazie danych przestrzennych NID.
Widok mapy wykorzystuje dodatkowo mechanizm Google Maps, który pozwala na łatwą identyfikację wszystkich obiektów umieszczonych na portalu. Integracja z popularnym portalem mapowym pozwala również użytkownikowi znaleźć drogę do interesującego go zabytku przy wykorzystaniu urządzenia mobilnego. Atrakcyjna pod kątem popularyzacji zabytków czy planowania szlaku turystycznego, jest zakładka KOLEKCJE, która w jednym miejscu grupuje obiekty w kategoriach tematycznych. Portal jest też przykładem efektywnej współpracy ze środowiskami pasjonatów. Istotną częścią portalu są zdjęcia pochodzące z projektu społecznościowego Wiki Lubi Zabytki, nad którym NID sprawował patronat merytoryczny w latach 2011-2014. Natomiast niektóre treści mapy topograficznej pochodzą z zasobów społeczności Open Street Map.
Strona ZABYTEK.PL została zrealizowana przez studio Huncwot. Platforma do wizualizacji modeli w postaci chmur punktów CUMULUS została opracowana przez grupę badawczą Zakładu Technik Rzeczywistości Wirtualnej w Instytucie Mikromechaniki i Fotoniki Politechniki Warszawskiej według projektu i na zlecenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Serwis jest administrowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.